Veteránské značky

Zvláštní registrační značky pro historická vozidla jsou určeny pro vozidla, která z nějakého důvodu nesplňují podmínky pro vydání standardních registračních značek. Nejčastěji neexistují technické průkazy od těchto vozidel, anebo je vozidlo vyřazeno z registru vozidel (odhlášeno, velký technický průkaz má ustřižený roh). Dalším důvodem pro vydání veteránských RZ může být to, že vozidlo svou konstrukcí nesplňuje nyní platné, moderní podmínky provozu na pozemních komunikacích, nejčastěji předválečná vozidla, která nemají bržděná všechna kola, osvětlení apod.

Pro vydání speciálních registračních značek pro historické vozidlo, takzvaných veteránských RZ nebo „Véček“ je postup podobný jako u testace na historickou původnost.

Po provedení testace na historickou původnost zajistíme dále ověření u krajské testovací komise. Po vyřízení všech nezbytných legistativních úkonů Vám předáme kompletní dokumentaci, se kterou navštívíte místní obecní úřad s rozšířenou působností (odkaz na seznam). Tam vám vydají technický průkaz a registrační značky.

Každý rok pak kontaktujete komisaře, aby provedl retestaci a prodloužil platnost technického průkazu. Platnost každého průkazu je vždy do 31.5. následujícího roku

Nejezdíte na STK, platíte 1/12 povinného ručení, vozidlo nesmíte používat k dennímu používání a k podnikání, ŽÁDNÉ DALŠÍ OMEZENÍ NENÍ !!!

Technické podmínky vozidla pro zápis ro registru sportovních a historických vozidel a vydání zvláštních registračních značek:

 • původní typ motoru a převodovky, dodávaný v tomtéž období výrobcem - v každém případě
 • původní typ a rozměr ráfků dodávaných výrobcem, popřípadě typ ráfků z volitelného vybavení, které bylo výrobcem nabízeno nebo prodáváno v období normální životnosti vozidla (viz. kodex FIVA), původní nebo dobové poklice. Použití jiných kol je třeba doložit dobovým materiálem (prospekt, časopis, katalog doplňků apod.)
 • velmi dobrý technický stav a celkovou bezchybnou funkčnost
 • karoserie bez koroze
 • jednotný celistvý lak (bez neodborně zastříkávaných míst, většího počtu oděrek a jiného poškození, dále slušné povrchy chromovaných a hliníkových součástí. Komisař posuzuje jinak původní lak, který ještě nebyl nikdy přestříkáván – v zájmu zachování originality je možná větší benevolence v posuzování oprav.
 • všechny znaky a emblémy odpovídající danému modelu a roku
 • jakýchkoliv nedobové doplňky (plastové nebo gumové ochranné lišty, různé nápisy či „vylepšení“, nedobová audio/video technika aj.) nejsou přípustné
 • hledí se na celkovou čistotu karoserie, podvozku a motoru (letité nánosy mastnot ani čerstvé úniky olejů nemohou být akceptovány), stejně tak interiér by měl být bez výrazného poškození (není přípustné roztržené či neodborně spravené čalounění, nekompletnost interiéru nebo náhrada jeho součástí moderními prvky)

Modifikace jsou přípustné jen takové, které byly prováděny v duchu doby, nebo jsou vyžadovány autoritou k zajištění bezpečného provozu. Musí být zdokumentovány takovým způsobem, aby bylo možno v budoucnu kýmkoliv odhalit, jak se vozidlo liší od originálního stavu.

Nejste si v něčem jisti? Není nic snazšího, než s námi problém konzultovat.

 1. Nyní nás kontaktujte pomocí snadného formuláře!
 2. Vyplníte si testační protokol
 3. Seženete si všechny dostupné údaje a dokumenty o voze (původní TP, kupní smlouvu či jiný nabývací doklad apod.), jehož rok výroby nesmí být mladší než rok 1980.
 4. Doložíte protokol o technické prohlídce historickeho vozidla, protokol z STK  s kladným vyjádřením
 5. Provedete lokalizaci identifikačních znaků vozidla, jako je VIN kód, štítek s výrobním číslem a hlavně výrobní číslo motoru, aby bylo možné je ověřit.
 6. Domluvíte si testaci s naším komisařem.
 7. Po předání dokumentů navštívíte příslušný obecní úřad s rozšířenou působností, kde vám vydají technický průkaz a registrační značky.
 8. S technickým průkazem navštívíte vaši pojišťovnu, kde budete po předložení průkazu vyžadovat slevu na povinném ručení.

A to je pro začátek všechno!

Každý rok pak kontaktujete komisaře, aby provedl retestaci a prodloužil platnost technického průkazu. Platnost každého průkazu je vždy do 31.5. následujícího roku

Podívejte se na příklady našich provedených testací.